NVIDIA laptop videokártya |
Mi hajtja meg a laptop kijelzőjét?
A legtöbb laptop tulajdonos elégedetlen a gépe grafikus meghajtójával, szeretné a legújabb játékokat is maximális felbontásban megjeleníteni a kijelzőn. A karácsony közeledtével a gyártók újabb, magasabb gépigényű játékokat dobnak piacra, melyhez már kevés az eredeti laptop hardver. A felhasználók előtt ilyenkor két lehetőség kínálkozik: új laptopot vásárolni vagy megnövelni a grafikus alrendszer teljesítményét, hogy tökéletes kép jelenjen meg a kijelzőn. Laptop kijelző meghajtók típusai:
Integrált (beépített) grafikus meghajtó
A beépített videokártya (Integrated Graphics) annyit jelent, hogy a központi processzor mellett működő mag felelős a kijelzőn megjelenítendő grafikai tartalomért. A processzorba épített videó megjelenítőnek köszönhetően nincs szükség külön grafikai egység beszerelésére, ezért a laptop ára lényegesen olcsóbb lehet. Az integrált rendszer másik előnyös tulajdonsága, hogy alacsony energiafogyasztású marad a laptop hardware rendszere. Ezt a megoldás az Intel CPU gyártó és az AMD is használja a kijelzők meghajtására. Az Intel beépített videokártyái HD Graphics néven futnak, és a Core processzorcsaládban megtalálhatóak valamint az újabb Celeronokban is. Az AMD cég által gyártott integrált rendszerek az AMD Radeon R7, AMD Radeon R6, AMD Radeon R5, stb chipekben található.
Diszkrét kijelző irányító
A diszkrét rendszer esetében a video adaptert különálló integrált áramköri lapra építi rá a gyártó. A videokártya hardvereszközön a laptop rendszerétől független videoprocesszor és memória kap helyet. A videokártyát az alaplap megfelelő bővítő helyére (Slot-jába) kell beilleszteni. A laptop gyártók általában az alaplapra forrasztott videokártyákat építenek a gépeikbe a kijelző nagy felbontású használatához. Ez a megoldás lehetővé teszi már a nagy gépigényű videojátékok futtatását is a laptopon.
Hibrid grafikai megoldás (Hybrid Graphics)
A Hybrid Crossfire megoldás lényege, hogy az említett videokártyák mindkét típusa megtalálható a laptopban, így az igazán nagy gépigényű alkalmazások futtatásánál a kijelző képét a két hardvereszköz együttes működése hozza létre. Jelenleg ez az egyik legfejlettebb megoldás.
Laptop videokártya típusok nem csak gamereknek, hanem otthoni használatra is érdemes ilyet vásárolni. A laptop kijelző megjelenítésének és felbontásának egyik meghatározó paramétere a videokártya minősége és típusa, amelyek különbözőek lehetnek és a szervizben mindenképpen megvásárolhatóak. További érdekes témák a felhasználók számára: laptop, kijelző, videokártya, AMD, Intel, hardver.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése